...

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Kişisel gelişim eğitimleri insanların doğuştan sahip olduğu mevcut potansiyelin arttırılması için alınan eğitimlere denir. İnsan fiziksel olduğu kadar nitelik olarak da gelişebilir. Kişinin herhangi bir alanda sahip olduğu potansiyeli biraz daha öteye taşımasına kişisel gelişim diyebiliriz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nedir?

Eğitim alarak gerçekleştirilen kişisel gelişimin en temel noktası, kişinin kendini tanımasıdır. Kişinin kendini tanıması, hangi alanlarda ne durumda bulunduğunu belirlemesi ve eksik olduğunu düşündüğü alanlarda kendini geliştirmeye karar vermesi, kişisel gelişim sürecinin başladığı andır.

Hayatınızda fark yaratmak, motivasyonunuzu arttırmak, zaman yönetimi ve stres yönetimi gibi eğitimler alarak hayatınızı daha kaliteli şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

İletişim kurmanın her işte gerekli olduğu düşünülürse kaliteli ve doğru iletişim kurma yöntemleri konusunda bilgi edinebilirsiniz. Yine bir tanım yapmamız gerekirse kişisel gelişim; başkalarıyla iyi ilişkiler ve iletişim kurmada adımlar atmaktır.

Kişisel Gelişim; içimizdeki olumsuz düşünce, yargı ve inanç kalıplarını değiştirerek olumlu olan yeni düşünce, yargı ve inanç kalıplarını benimsemektir.

 

Kısacası kişisel gelişim olarak tanımladıklarımız kişinin en yüksek potansiyelini açığa çıkartmada, bu potansiyeli en iyi şekilde oluşturmada ve kullanmada katkısı olacak olan yollardan sadece bir kaçıdır. Ne hedefler belirlemek, ne iyi ilişki ve iletişim içinde olmak, nede düşünceleri, inançları, yargıları değiştirmek tek başına kişisel gelişim demek değildir. Bunlar kişilikte ve yaşamda gelişimlerdir. Gelişime katkısı olan olumlu yaşamsal gelişimlerdir. Ve her insan ister istesin, ister istemesin değişimin içinde yer alır.

Kişisel gelişim derslerine ihtiyaç duyulmasının birinci nedeni iş hayatıdır. İş hayatımızda zaman ve stres yönetimi, motivasyon eksikliği, iletişim sorunları, hızlı okuma gibi birçok alanda desteğe ihtiyaç duyabiliriz. Kişisel büyüme ve gelişme iş hayatı ile alakalıdır. İşverenler öğrenen ve gelişen çalışanlar istemektedir. Daha bilgili hale gelebilen ve pozisyonlarına daha uyumlu hale gelebilen elemanlar sabit kalan elemanlardan daha değerlidirler. İdeal bir eleman bir pozisyondan daha fazlasını anlayabilir ve kavrayabilir bu da organizasyon içinde yüksek esneklik sağlar.